Začínáme s hubnutím: slovníček pojmů 1. díl

Ať už je Nový rok, začátek nového měsíce nebo jen chcete skoncovat s nadbytečnými kily, tak byste měli znát pár zásadních pojmů, se kterými se při hubnutí setkáte. Je dobré vědět, co děláte, abyste se mohli vyvarovat možným chybám. V dnešním díle se podíváme na pár základních pojmů z výživy. V dalších dílech se budeme věnovat například tréninku a také přidáme pár tipů, jak zlepšit náš mindset.

Kalorie

Kalorie je jednotkou energie, která označuje hodnotu potravin. Kalorie nám říká, kolik energie naše tělo z jídla získá. Další jednotkou, kterou můžeme v našem příjmu energie sledovat je kilojoule. Zásadní jednou, která nás ale zajímá je kalorie nebo také kcal. Pokud tedy budeme pravidelně sledovat potravinové obaly nebo kalorické tabulky, zjistíme, jaký byl náš kalorický příjem. Při hubnutí se snažíme, aby byl náš energetický výdej vždy vyšší než příjem. Na internetu narazíte na spoustu kalkulaček, které vám poradí, jaká aktivita má jaký energetický výdej apod. Podle toho se můžeme řídit při výběru vhodné aktivity. Avšak není potřeba, abyste se stali otrokem těchto kalkulaček. Je ale celkem výhodné, zkusit si pozorovat svůj kalorický příjem a výdej alespoň 3 dny. Poté můžeme dělat nějaké změny. Zjistíte totiž, kolik snahy musíte vynaložit, aby se vaše čísla pohybovala v takových mírách, v jakých chcete, a možná objevíte, co vše jste dělali dosud špatně.

BMI/ Body Mass Index

Index tělesné hmotnosti, který je také označovaný zkratkou BMI. Užívá se k bližší identifikaci postavy. Podle poměru výšky a hmotnosti se určí, zda je člověk obézní, podvyživený nebo má standartní váhu. Tyto výsledky jsou však spíše orientační, neberou v potaz procenta podkožního tuku, kosterního svalstva nebo orgánového tuku. Přesto je dobré znát orientační hodnotu vašeho BMI. Dostat se na konkrétní číslo BMI může při začátku vašeho hubnutí sloužit jako dobrá motivace.

Procento tělesného tuku

Procenta tělesného tuku se vyjadřují ve vztahu k celkové tělesné hmotnosti, to znamená, že uvádíme, kolik procent z celkové naší hmotnosti tvoří tuk. Procento tělesného tuku může dobře vypovědět o tom, zda se nacházíte v riziku ohrožujícím vaše zdraví. Tuk je nezbytný pro zdravý vývoj a správný chod organismu. Je však se informovat o hladině vašeho tělesného tuku.

Podkožní tuk

Vysoké množství tělesného tuku je běžně spojované s obezitou a dalšími civilizačními chorobami. Působí velmi špatně na naše srdce. Podkožní tuk způsobuje výrazné deformace tělesných proporcí. Nejviditelnější je na břichu, bocích a stehnech.

Viscerální/orgánový tuk

Jedná se o tuk, který není pod schovaný kůží ale v našich orgánech. Vysoké množství viscerálního tuku je spojováno se zvýšenou hladinou tuku v krvi. To může vést k onemocněním jako je hyperlipidemie nebo například diabetes. Lidé s velkou hladinou viscerálního tuku mají často nafouklé břicho, které bohužel nejsou schopni zatáhnout.

Tukové buňky

Tukové buňky mají v těle dvě zásadní funkce. Slouží jako skladiště pro naši energie a zároveň jako její zásobárna, také chrání naše vnitřní orgány. Jsou přirozenou součástí těla, a bohužel tu není žádná možnost jak se jich definitivně zbavit, kromě liposukce. Mění se jejich objem, ale nikoliv jejich počet, ten zůstává stále stejný. Jejich objem můžete zmenšit tehdy pokud omezíte kalorický příjem, tehdy se buňky smrští a jejich obsah náš organismus přemění na energii.

Light

Pokud je na potravinách označení “light”, znamená to, že má menší obsah určité makroživiny. Tou může být cukr, tuk nebo cholesterol a další jiné látky. Pro hubnutí nejsou tyto výrobky těmi nejlepšími, protože sice možná obsahují menší množství tuku, ale za to více cukru, syntetických přísad nebo umělých sladidel. Pokud si i tak chcete kupovat “light” výrobky, prohlížejte si celou tabulku nutričních hodnot a také složení.