Jak mlsat a nepřibrat

Mlsání a hubnutí jde dohromady

Dopřejte si ňamky bez výčitek! Po těchhle dobrotách jen tak nepřiberete!

Každý z nás máme občas chuť na něco dobrého. Jak ji ale zahnat a nesníst hned celý dort, po kterém bychom ještě měli hlad? Přesně tomu se budeme věnovat v dnešním článku. Jednou za čas je totiž dobré dopřát si něco dobrého a třeba nezdravého. Jsou tu ale i možnosti, jak si dopřát nějakou dobrotu častěji.

Můžu si dopřát něco dobrého a zároveň zhubnout?

Ano, můžete! Je to vlastně úplně jednoduché, v základu je potřeba být v kalorickém deficitu. Co je to ten kalorický deficit? Kalorický deficit nastává ve chvíli, kdy máme větší kalorický výdej než příjem. Můžeme toho docílit různými způsoby, ale tím nejlepším je vyvážený jídelníček a dostatek pohybu.

Zní to vlastně hrozně jednoduše, ale je to tak. Stačí jen přidat pohyb a můžeme si dopřát naše oblíbené neřesti. Pokud ale chcete skoncovat se sladkostmi, protože vám přijdou moc sladké nebo se vám nelíbí jejich složení, tak vám sem dáme pár tipů, jak je nahradit. 

5 tipů na zdravou svačinu, která vám zažene chuť na sladké:

  • zeleninové hranolky - Zeleninu možná někteří nemají od dětství rádi, ale takové hranolky, to má ráda většina z nás. Zeleninové hranolky můžou mít oproti běžným hranolkám z brambor různé chutě podle použité zeleniny a také vám nabídnou menší množství sacharidů a větší množství vlákniny a vitamínů. Zvládnete si je bez problému připravit doma. 
  • ovoce/ovocný salát - Ovoce máme určitě všichni rádi už od malička. Je plné vitamínů, sladké a dobré. Máme nepřeberné množství druhů ovoce, ze kterých si dnes můžeme vybírat. Nejlepší je však pro nás to sezonní, které se k nám nemusí dovážet. A takové ovocné saláty? Ty rozhodně uspokojí naši touhu po sladkém díky ovocnému cukru, fruktoze.
  • oříšky - Plná chuť a spousty zdravých tuků, oříšky zaručeně zaženou naše chutě na sladké. Jejich hlavní výhodou oproti obyčejným sladkostem je nutriční hodnota, jsou plné vlákniny, bílkovin, vitamínů a zdravých tuků. Naše tělo bude z oříšků mnohem zasycenější než čokoládové tyčinky.
  • ovesná kaše - Ovesnou kaši můžeme udělat na milion a jeden způsob. Každý z nás má ten svůj oblíbený recept a i ten nejobyčejnější nám pomůže zahnat mlsnou, abychom nevyjedli zbytek ledničky. Ovesné vločky obsahují velké množství vlákniny a minerálních látek a díky nim nebudete mít hlad dalších několik hodin.
  • hummus se zeleninou - Oblíbený pokrm z cizrny, to je hummus. Jedná se o oblíbené jídlo levantského původu, které není moc náročné na přípravu. Je víceméně takové pomazánka z cizrny a tahini, ke které si můžete přidat třeba zeleninu. Pokud si budete hummus vyrábět doma, můžete ho udělat víc a skladovat jej v ledničce. Pak ho jen stačí vytáhnout vždycky, když budete mít chuť na něco dobrého.

Když nás honí mlsná, tak ji můžeme zahnat i jinak než jen jídlem. Třeba vhodnou aktivitou nebo dostatečným pitným režimem.

5 tipů, jak můžeme zahnat mlsnou:

  • dostatečný pitný režim - Znáte to rčení, že hlad je převlečená žízeň? Tak je to pravda, stačí dodržovat správný pitný režim může skvěle zamezit náhodné chuti na sladké. 
  • zařadit pohybovou aktivitu - Co takhle si místo nezdravé svačinky dát třeba 10 dřepů nebo kliků? Rozproudí to vaše tělo, protáhnete se a zároveň se vám v těle rozlije spousta dobrých hormonů. Zlepšení nálady a zdravější tělo zaručeno.
  • dejte si kávu nebo čaj - Dobrý bylinkový čaj nebo čerstvě namletá káva místo oblíbené sladkosti? Určitě si myslíte, že to nebude fungovat, ale opak je pravdou. Čaj i káva dokáží stimulovat náš mozek podobně jako sladké. Dávejte ale pozor, abyste to nepřehnali s kofeinem. 
  • dostatečné množství spánku - Pokud vás často honí mlsná, může to být způsobené i tím, že je tělo ve stresu z nedostatku spánku. Dobrý spánkový režim je zapotřebí pro správné fungování těla, pokud tedy budete chodit spát ve stejnou dobu a dopřejete si mezi 7 - 9 hodinami spánku, vaše tělo bude nadšené a odmění se vám. 
  • vyvážený jídelníček - Lidské tělo je takový stroj, který si dokáže říct, když mu něco schází. V tomto případě například cukr. Pokud budeme mít vyvážený jídelníček, ve kterém budeme dávat pozor na obsah všechny potřebné živiny, nebudou nás chutě trápit. Tělo dostane vše potřebné už během dne a nebude si o nic říkat.