Jak se lépe držet diety?

Jak se lépe držet diety? Máme pro vás pár nejnovějších zjištění, které by vám mohli pomoci s lepší postavou. Poradíme vám jak se zbavit přebytečných kil a udržet si štíhlou linii díky aktuálním vědeckým informacím.Základ je v pravidelném cvičení

Nový výzkum z Washington State University zjistil, že krysy na 30-denní dietě, které cvičili, lépe odporovali chuti na oblíbenější, tučné krmivo

Tento experiment zkoumal odolnost vůči fenoménu, kterému se říká "inkubace chutí". Týká se o fenomén, který funguje následujícím způsobem: čím déle odporujeme signálům dát si něco dobrého, tím silnější se stávají. Zkoumání krys zjistilo, že cvičení značně pomohlo signály ovládat. 

Dle výpovědi Travise Browna, psychologa a výzkumníka neurověd na Washington State University: "Na toto téma je potřeba více výzkumu, ale z toho co jsme zatím zjistili víme, že cvičení pomáhá k odporu chutí na určitá jídla"

"Opravdu důležitá část držení se jakékoliv diety je alespoň trochu síly na to říci si ,ne možná na to chuť mám, ale nedám si to." říká pan Brown. "Cvičení nemusí být pouze fyzicky prospěšné  k shazování váhy, ale také mentálně, aby člověk dokázal získat kontrolu nad tím si něco dát."

V experimentu Brown a kolegové z WSU a University of Wyoming podrobili 28 krys tréninku s pákou, která po stisknutí rozsvítila světlo a vydala tón před dávkováním krmiva s vysokým obsahem tuku. Po tréninkovém období testovali, kolikrát krysy stisknou páku, jen aby dostaly světelný a tónový signál.

Vědci poté krysy rozdělili do dvou skupin: jedna podstoupila režim vysoce intenzivního běhu na běžícím pásu; druhá neměla žádné další cvičení mimo svou pravidelnou činnost. Oběma sadám krys byl odepřen přístup k peletám s vysokým obsahem tuku po dobu 30 dnů. Na konci tohoto období výzkumníci umožnili krysám přístup k pákám, které kdysi dávkovaly krmení, ale tentokrát, když byly páčky stisknuty, daly pouze světelný a tónový signál. Krysy, které necvičily, tlačily na páky výrazně více než krysy, které cvičily, což naznačuje, že cvičení snížilo touhu po granulích.

V budoucích studiích výzkumný tým plánuje prozkoumat vliv různých úrovní cvičení na tyto chutě a také to, jak přesně cvičení funguje v mozku, aby omezilo touhu po nezdravých jídlech.

I když je tato studie nová, Brown řekl, že staví na práci Jeffa Grimma na Western Washington University, který vedl tým, který poprvé definoval termín „inkubace chutí“ a studoval další způsoby, jak jej rozvrátit. Brown také ocenil výzkum Marilyn Carroll-Santi na University of Minnesota, který ukázal, že cvičení může otupit touhu po kokainu.

Cvičení zlepší vaše návyky

Stále zůstává nevyřešenou výzkumnou otázkou, zda jídlo může být návykové stejně jako drogy. Zdá se, že ne všechny potraviny mají návykový účinek; jak poznamenal Brown, "nikdo nejí brokolici." Zdá se však, že lidé reagují na podněty, jako jsou reklamy na rychlé občerstvení, které je vybízejí, aby jedli potraviny s vysokým obsahem tuku nebo cukru, a těmto podnětům může být těžší odolat, čím déle drží dietu.

Schopnost ignorovat tyto signály může být dalším způsobem, jak cvičení zlepšuje zdraví, řekl Brown.

"Cvičení je prospěšné z mnoha hledisek: pomáhá při srdečních chorobách, obezitě a cukrovce; může také pomoci se schopností vyhýbat se některým z těchto maladaptivních potravin," řekl. "Vždy hledáme tuto kouzelnou pilulku nějakým způsobem a cvičení je přímo před námi se všemi těmito výhodami."