Jeden recept na dlouhověkost je jednoduchý, ne-li snadno dosažitelný: jezte méně. Studie na různých zvířatech ukázaly, že omezení kalorií může vést k delšímu a zdravějšímu životu.Nejnovější studie
Nyní nový výzkum naznačuje, že v tomto efektu dlouhověkosti hrají velkou roli denní rytmy těla. Jedení pouze během jejich nejaktivnější denní doby podstatně prodloužilo životnost myší na dietě se sníženým obsahem kalorií, vyšetřovatel lékařského institutu Howarda Hughese Joseph Takahashi a jeho kolegové uvedli 5. května 2022 v časopise Science.
Ve studii jeho týmu na stovkách myší během čtyř let prodloužila pouze nízkokalorická dieta život zvířat o 10 procent. Ale krmení myší stravou pouze v noci, kdy jsou myši nejaktivnější, prodloužilo život o 35 procent. Toto kombo – dieta se sníženým obsahem kalorií a noční jídelníček – se prodloužilo o devět měsíců navíc k typické dvouleté střední délce života zvířat. Pro lidi by analogický plán omezil stravování na denní hodiny.
Výzkum pomáhá rozmotat spory kolem dietních plánů, které zdůrazňují jíst pouze v určitou denní dobu, říká Takahashi, molekulární biolog z University of Texas Southwestern Medical Center. Takové plány nemusí urychlit hubnutí u lidí, jak uvedla nedávná studie v New England Journal of Medicine, ale mohou podnítit zdravotní přínosy, které přispívají k delší životnosti.
Zjištění Takahashiho týmu zdůrazňují klíčovou roli metabolismu při stárnutí, říká Sai Krupa Das, odborník na výživu z Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging, který se na této práci nepodílel. "Je to velmi slibná a přemluvná studie," říká.
Omezení kalorií prodlužuje život
Desítky let výzkumu zjistily, že omezení kalorií prodlužuje životnost zvířat od červů a much po myši, krysy a primáty. Tyto experimenty uvádějí úbytek hmotnosti, zlepšenou regulaci glukózy, nižší krevní tlak a snížení zánětu.
Ale bylo obtížné systematicky studovat omezení kalorií u lidí, kteří nemohou celý život žít v laboratoři a jíst odměřené porce jídla, říká Das. Byla součástí výzkumného týmu, který provedl první kontrolovanou studii omezení kalorií u lidí, nazvanou Komplexní hodnocení dlouhodobých účinků snížení příjmu energie neboli CALERIE. V této studii dokonce i mírné snížení kalorií „bylo pozoruhodně přínosné“ pro snížení známek stárnutí, říká Das.
Vědci teprve začínají chápat, jak omezení kalorií zpomaluje stárnutí na buněčné a genetické úrovni. Jak zvíře stárne, geny spojené se zánětem mají tendenci být aktivnější, zatímco geny, které pomáhají regulovat metabolismus, jsou méně aktivní. Takahashiho nová studie zjistila, že omezení kalorií, zvláště když je načasováno na aktivní období myší v noci, pomohlo vyrovnat tyto genetické změny, když myši stárly.
V posledních letech došlo k vzestupu mnoha populárních dietních plánů, které se zaměřují na to, co je známé jako přerušovaný půst, jako je půst každý druhý den nebo jídlo pouze po dobu šesti až osmi hodin denně. Aby odhalilli vliv kalorií, půstu a denních neboli cirkadiánních rytmů na dlouhověkost, provedl Takahashiho tým rozsáhlý čtyřletý experiment. Tým ubytoval stovky myší s automatickými podavači, které kontrolovaly, kdy a kolik každá myš jedla po celou dobu svého života.
Některé myši mohly jíst tolik, kolik chtěly, zatímco jiné měly omezený příjem kalorií o 30 až 40 procent. A ti, kteří drželi diety s omezeným příjmem kalorií, jedli podle různých plánů. Tým zjistil, že myši krmené nízkokalorickou stravou v noci, po dobu dvou hodin nebo 12 hodin, žily nejdéle.
Výsledky naznačují, že časově omezené stravování má pozitivní účinky na tělo, i když nepodporuje hubnutí, jak naznačila studie New England Journal of Medicine. Takahashi poukazuje na to, že jeho studie rovněž nezjistila žádné rozdíly v tělesné hmotnosti u myší v různých režimech stravování - "nicméně jsme našli hluboké rozdíly v délce života," říká.
Rafael de Cabo, gerontologický výzkumník z Národního institutu pro stárnutí v Baltimoru říká, že vědecká práce „je velmi elegantním důkazem toho, že i když omezujete své kalorie, ale nejíte [ve správnou dobu], nedostáváte plné výhody kalorického omezení."
Takahashi doufá, že zjištění, jak omezení kalorií ovlivňuje vnitřní hodiny těla, jak stárneme, pomůže vědcům najít nové způsoby, jak prodloužit zdravý život lidí. To by mohlo přijít prostřednictvím diet s omezeným příjmem kalorií nebo pomocí léků, které napodobují účinky těchto diet.
Mezitím si Takahashi bere lekci od svých myší - omezuje vlastní jedení na 12 hodin. Ale říká: "Pokud najdeme lék, který může zvýšit vaše hodiny, můžeme to otestovat v laboratoři a zjistit, zda to prodlouží životnost."