Proč bychom měli sedět méně

Proč omezit sezení?

Nová studie naznačuje, že snížení denního sezení může mít pozitivní vliv na rizikové faktory civilizačních chorob již za tři měsíce. Strávit jen o hodinu méně denně sezením a zvýšit lehkou fyzickou aktivitu může pomoci v prevenci těchto onemocnění.

Cukrovka 2. typu a kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější chronická onemocnění. Riziko vzniku těchto onemocnění zvyšuje zejména nadváha způsobená fyzickou nečinností a nezdravou stravou a s ní často spojené metabolické poruchy.

U pravidelného cvičení je dobře známo, že je prospěšné při regulaci hmotnosti a prevenci nemocí. Mnoho dospělých však nesplňuje týdenní doporučení 2,5 hodiny středně intenzivního cvičení a většinu dne obvykle tráví sezením.

V intervenční studii Centra Turku PET Center a UKK Institute ve Finsku vědci zkoumali, zda lze zdravotních přínosů dosáhnout snížením denní doby sezení během tříměsíční intervenční periody. Účastníky výzkumu byli sedaví a fyzicky neaktivní dospělí v produktivním věku se zvýšeným rizikem diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění.

Výzkumníci porovnávali dvě skupiny: intervenční skupina byla vedena ke zkrácení doby sezení o jednu hodinu denně zvýšením stání a intenzivní fyzické aktivity a kontrolní skupina byla instruována, aby zachovala své obvyklé návyky a sedavý způsob života.

„Náš výzkumný design je jedinečný v tom, že sedavý čas a fyzická aktivita obou skupin byly měřeny akcelerometry během celého tříměsíčního období, zatímco v dřívějších studiích byla aktivita obvykle měřena pouze několik dní na začátku a na konci období. To umožňuje získat více informací o skutečných změnách chování za delší časové období,“ říká doktorand Taru Garthwaite z University of Turku ve Finsku.

Intervenční skupině se podařilo zkrátit dobu sezení v průměru o 50 minut denně, a to především zvýšením množství lehké a středně intenzivní fyzické aktivity. Během tříměsíčního období výzkumníci pozorovali přínosy ve zdravotních výsledcích souvisejících s regulací krevního cukru, citlivostí na inzulín a zdravím jater v intervenční skupině.

"Je to povzbudivá myšlenka, že zdravotních přínosů lze dosáhnout zkrácením doby strávené sezením a zvýšením množství dokonce i lehké fyzické aktivity. Pro mnohé to může být snazší výchozí bod než zvýšení skutečného cvičení," říká Garthwaite.

 

Zvláště výhodné pro fyzicky neaktivní jedince

Je pravděpodobné, že lidem, kteří nesplňují týdenní doporučení týkající se fyzické aktivity, bude nejvíce prospívat nahrazení sedavého času lehkou fyzickou aktivitou. Snížení doby sezení však pravděpodobně samo o sobě k prevenci nemocí nestačí, pokud má osoba několik rizikových faktorů cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Snížení doby strávené sezením může rozvoj těchto onemocnění stále zpomalit, ale větší výhody lze samozřejmě získat zvýšením množství nebo intenzity fyzické aktivity kromě menšího sezení,“ doporučuje Garthwaite.

Dalším krokem pro výzkumníky je během šestiměsíčního studijního období zkoumat, jak změny v denní aktivitě a době sezení ovlivňují kromě rizikových faktorů cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění také energetický metabolismus a složení těla.

 

Pro možnou podporu vaší fyzické kondice jsou tu naše doplňky stravy od společnosti Valentus.