5 zdravotních benefitů pití kávy

Začněte den s naší kávou Europa Joy! 

Naši kávu Europa Joy jste si oblíbili hlavně kvůli jejím účinkům na náš organismus. Obsahuje kofein, L-Tyrosin a také Chromium Picolinate. Synergie těchto látek má pozitivní vliv na nastartování metabolismu a může snížit pocity hladu a podpořit spalování tuků, které využívá na primární energii. A jaké další benefity pití kávy přináší? Pojďme se na to společně podívat. 

1. Podporuje hubnutí a potlačuje chuť na sladké

Váš ranní šálek kávy vám dodá víc než jen energii na celý den. Nabízí vašemu tělu také řadu zdravotních výhod. Káva může pomoci vašemu tělu zpracovat cukr a snížit riziko zdravotních problémů, díky tomu, že udržuje normální hladinu cukru v krvi.  

Podle některých výzkumů by káva mohla změnit ukládání tuků a podpořit zdraví střev, což může být prospěšné pro regulaci hmotnosti. Například jeden přehled 12 studií dospěl k závěru, že vyšší konzumace kávy by mohla být spojena se snížením množství tělesného tuku, zejména u mužů. 

Jedna studie navíc zjistila, že lidé, kteří vypijí jeden až dva šálky kávy denně, mají o 17 % vyšší pravděpodobnost, že splní doporučenou úroveň fyzické aktivity, ve srovnání s těmi, kteří vypijí méně než jeden šálek denně. A vyšší úroveň fyzické aktivity by mohla pomoci podpořit regulaci hmotnosti. 

2. Zvyšuje hladinu energie

Káva obsahuje prémiový bezvodný kofein, což  je velmi účinný stimulant centrální nervové soustavy, který je známý svou schopností bojovat proti únavě a zvyšovat hladinu energie. Kofein totiž blokuje receptory neurotransmiteru zvaného adenosin, a tím se v mozku zvyšuje hladina dalších neurotransmiterů, které regulují hladinu energie, včetně dopaminu.

Jedna malá studie zjistila, že konzumace kofeinu prodloužila dobu do vyčerpání během cyklistického cvičení o 12 % a výrazně snížila subjektivní míru únavy účastníků. 

Podobné výsledky přinesla i další studie, která uvádí, že konzumace kofeinu před a během golfového kola zlepšila výkon, zvýšila subjektivní hladinu energie a snížila pocit únavy

3. Může podpořit zdraví mozku

Přestože výsledky studií se různí, některé výzkumy naznačují, že káva může pomáhat chránit před některými neurodegenerativními poruchami, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Podle jednoho přehledu 13 studií bylo u lidí, kteří pravidelně konzumovali kofein, výrazně nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby. A co víc, konzumace kofeinu také zpomalovala progresi Parkinsonovy choroby v čase. Jiný přehled 11 observačních studií na více než 29 000 lidech rovněž zjistil, že čím více kávy lidé konzumovali, tím nižší bylo riziko Alzheimerovy choroby. 

4. Může zvýšit sportovní výkon

Káva je často používána jako prostředek zvyšující výkonnost sportovců, kteří chtějí zlepšit své výsledky a zvýšit hladinu energie. Jeden přehled devíti studií uvádí, že pití kávy před cvičením zlepšilo vytrvalost lidí a snížilo jejich vnímanou námahu ve srovnání s kontrolní skupinou. Jiná studie na 126 starších osobách zjistila, že pití kávy bylo spojeno se zlepšením fyzické výkonnosti a zrychlením chůze, a to i poté, co výzkumníci upravili faktory, jako je věk, tuk na břiše a úroveň fyzické aktivity.

Rozsáhlý přehled navíc uvádí, že mírná konzumace kofeinu může mírně zlepšit výkon. Výsledky se však lišily, takže výzkumníci také poznamenali, že kofein může na lidi působit různě. 

5. Může prodloužit život

Některé výzkumy naznačují, že káva by mohla přispět k prodloužení dlouhověkosti, a to díky mnoha potenciálním zdravotním přínosům. Například jeden přehled 40 studií dospěl k závěru, že pití dvou až čtyř šálků kávy denně je spojeno s nižším rizikem úmrtí bez ohledu na faktory, jako je věk, hmotnost a konzumace alkoholu. 

Podobně jiná studie na 1567 osobách zjistila, že pití kávy s kofeinem je spojeno s nižším rizikem úmrtí po 12 a 18 letech sledování. Navíc pití alespoň jednoho šálku kávy denně bylo spojeno i s možným nižším rizikem úmrtí na rakovinu.

Zajímavé je, že jedna studie na zkumavkách ukázala, že káva dokázala významně prodloužit životnost kvasinek tím, že je chránila před volnými radikály a poškozením DNA.

Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda se to může týkat i lidí.

O kávě na závěr

Káva je velmi oblíbený nápoj, který vědci důkladně zkoumali pro jeho četné zdravotní účinky, včetně schopnosti zvyšovat hladinu energie, podporovat regulaci hmotnosti, zvyšovat sportovní výkon a chránit před chronickými onemocněními. Mějte na paměti, že někteří lidé mohou potřebovat omezit její příjem, včetně těhotných nebo kojících osob, dětí a dospívajících a osob s určitými zdravotními potížemi. 

Přesto je pití kávy s mírou spojováno s několika zdravotními přínosy a obecně je považováno za bezpečné pro většinu dospělých. Podívejte se na náš e-shop a vyzkoušejte skvělou kávu na podporu vaší správné kondice.