9 prokázaných zdravotních přínosů Ashwagandhy

Znáte už indický ženšen?  

Ashwagandha nebo také ašvaganda je léčivá bylina, která může nabídnout několik zdravotních výhod, jako je zlepšení hladiny cukru v krvi, potlačení –  vyléčení zánětů, zlepšit náladu a paměťsnížit stres a úzkost, stejně jako zvýšení svalové síly a plodnosti, potence a libida. Čajová lžička denně po dobu alespoň jednoho měsíce by měla přinést zlepšení na úrovni těla a mysli. Co všechno ostatní ashwagandha dokáže?

Co přesně je Ashwagandha?

Ashwagandha je jednou z nejdůležitějších bylin ájurvédy, tradiční formy alternativní medicíny založené na indických principech přírodního léčitelství. Lidé používají ašvagandu již tisíce let ke zmírnění stresu, zvýšení hladiny energie a zlepšení koncentrace.

Ashwagandha znamená v sanskrtu "vůně koně", což odkazuje jak na vůni byliny, tak na její potenciální schopnost zvyšovat sílu. Její botanický název je Withania somnifera a je známá také pod několika dalšími názvy, včetně "indického ženšenu" a "zimní třešně". 

Rostlina ashwagandha je malý keř se žlutými květy, který pochází z Indie a jihovýchodní Asie. Výtažky nebo prášky z kořene nebo listů rostliny se používají k léčbě různých stavů, včetně úzkosti a problémů s plodností.

Ashwagandha v produktu Hibernate 8

Hibernate 8 mimo další prospěšné látky obsahuje také ashwagandhu, díky dokonalé synergii těchto ingrediencí dokáže Hibernate 8 snižovat stres a podporovat správnou funkci trávicího systému. Vysoký obsah antioxidantů vám zaručí dlouhý a ničím nerušený odpočinek

Ashwagandha v našem produktu pomáhá s celou řadou dalších obtíží. A jaké to jsou? To se teď společně dozvíme. 

  • 1. Může pomoci snížit stres a úzkost

Ashwagandha je pravděpodobně nejznámější pro svou schopnost snižovat stres. Je klasifikována jako adaptogen, látka, která pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Několik studií prokázalo, že doplňky stravy s ashwagandhou mohou pomoci zmírnit stres a úzkost.

 

  • 2. Může mít příznivý vliv na sportovní výkon 

Výzkum ukázal, že ashwagandha může mít příznivé účinky na sportovní výkon a může být vhodným doplňkem pro sportovce. Kromě toho může ashwagandha pomáhat zvyšovat svalovou sílu.

Analýza pěti studií zjistila, že užívání ashwagandhy významně zvyšuje maximální spotřebu kyslíku u zdravých dospělých a sportovců.

  • 3. Může zmírnit příznaky některých duševních poruch

Některé důkazy naznačují, že ashwagandha může u některých skupin obyvatelstva pomáhat snižovat příznaky jiných duševních onemocnění, včetně deprese.

V jedné studii vědci zkoumali účinky ashwagandhy u 66 osob se schizofrenií, které trpěly depresí a úzkostí. Zjistili, že u účastníků, kteří užívali 1000 mg extraktu z ashwagandhy denně po dobu 12 týdnů, došlo k většímu snížení depresí a úzkosti než u těch, kteří užívali placebo.

  • 4. Může pomoci zvýšit hladinu testosteronu a zvýšit plodnost u mužů

V některých studiích bylo prokázáno, že doplňky stravy z ašvagandy prospívají mužské plodnosti a zvyšují hladinu testosteronu. Přehled čtyř studií navíc zjistil, že léčba ashwagandhou významně zvýšila koncentraci spermií, objem spermatu a pohyblivost spermií u mužů s nízkým počtem spermií.

  • 5. Může snížit hladinu cukru v krvi

Omezené důkazy naznačují, že ashwagandha může mít určitý přínos pro osoby s cukrovkou nebo vysokou hladinou cukru v krvi.

Předpokládá se, že některé sloučeniny v ashwagandě, včetně jedné z nich, která se nazývá withaferin A (WA), mají silnou antidiabetickou aktivitu a mohou pomoci stimulovat buňky k přijímání glukózy z krevního oběhu.

  • 6. Může snížit zánět

Ashwagandha obsahuje sloučeniny, včetně WA, které mohou pomoci snížit zánět v těle. Existují tak určité důkazy, že ashwagandha může pomáhat snižovat záněty u lidí. Ale tyto poznatky zatím nebyly zcela prokázány. 

  • 7. Může zlepšit funkci mozku, včetně paměti

Užívání ashwagandhy může prospívat kognitivním funkcím. V jednom přehledu, který zahrnoval pět klinických studií, bylo uvedeno, že existují první důkazy o tom, že ashwagandha může zlepšit kognitivní funkce u některých skupin obyvatel, včetně starších dospělých s mírnou kognitivní poruchou a lidí se schizofrenií.

  • 8. Může pomoci zlepšit spánek 

Mnoho lidí užívá ashwagandhu na podporu klidného spánku a některé důkazy naznačují, že může pomoci při problémech se spánkem. Jeden přehled pěti vysoce kvalitních studií navíc zjistil, že ashwagandha má malý, ale významný pozitivní vliv na celkovou kvalitu spánku. Užívání ashwagandhy snižovalo u lidí hladinu úzkosti a pomáhalo jim cítit se po probuzení bdělejší

  • 9. Dostupná a prospěšná látka 

Ashwagandha je pro většinu lidí bezpečným doplňkem stravy, i když její dlouhodobé účinky nejsou ještě tolik známy. Určití lidé by ji však užívat neměli. Například těhotné osoby by se jí měly vyhnout, protože při užívání vysokých dávek může způsobit ztrátu těhotenství. Užívání ašvagandy by se také měli vyhnout lidé s rakovinou prostaty citlivou na hormony a ti, kteří užívají některé léky, například benzodiazepiny, antikonvulziva nebo barbituráty. 

Skvělá volba je Hibernate 8!

Jestliže s ashwagandhou ještě nemáte žádné zkušenosti a chtěli byste jí vyzkoušet na obtíže, které vás trápí. Sáhněte raději po komplexnějším produktu Hibernate 8, který dodá vašemu tělu prospěšné látky a může vám pomoci s celou řadou neduhů. 

Účinná forma ashwagandhy, která se uvnitř našeho doplňku nachází je ideální volbou pro začínající konzumenty, ale i ty pokročilé.