Jak zdravé oči můžou dramaticky prodloužit váš život

Vědci z Buckova institutu poprvé prokázali souvislost mezi stravou, cirkadiánními rytmy, zdravím očí a délkou života u Drosophila. Zveřejněním ve vydání Nature Communications ze 7. června 2022 navíc a nečekaně zjistili, že procesy v oku much ve skutečnosti řídí proces stárnutí.

Předchozí studie ukázaly na lidech, že existuje souvislost mezi očními poruchami a špatným zdravím. "Naše studie tvrdí, že jde o více než o korelaci: dysfunkce oka může ve skutečnosti způsobit problémy v jiných tkáních," řekl vedoucí autor a profesor Buckova institutu Pankaj Kapahi, PhD, jehož laboratoř po léta prokázala, že půst a omezení kalorií mohou mnohé zlepšit. funkce těla. "Nyní ukazujeme, že půst nejen zlepšuje zrak, ale oko skutečně hraje roli při ovlivňování délky života."

"Zjištění, že oko samo o sobě, alespoň u ovocné mušky, může přímo regulovat délku života, bylo pro nás překvapením," řekl vedoucí autor, Brian Hodge, PhD, který provedl postdoktorandské studie v Kapahiho laboratoři.

Vysvětlení tohoto spojení, řekl Hodge, spočívá v cirkadiánních „hodinách“, molekulárním mechanismu v každé buňce každého organismu, který se vyvinul, aby se přizpůsobil každodennímu stresu, jako jsou změny světla a teploty způsobené vzestupem a nastavením slunce. Tyto 24 hodinové oscilace – cirkadiánní rytmy – ovlivňují komplexní chování zvířat, jako jsou interakce predátor-kořist a cykly spánku/bdění, až po jemné doladění časové regulace molekulárních funkcí transkripce genů a translace proteinů.

V roce 2016 Kapahiho laboratoř zveřejnila studii v Cell Metabolism, která ukazuje, že ovocné mušky na omezené stravě měly kromě prodloužení života i významné změny v jejich cirkadiánních rytmech. Když se Hodge později toho roku připojil k laboratoři, chtěl se ponořit hlouběji, aby zjistil, které procesy, které zlepšují cirkadiánní funkce, byly změněny změnou stravy, a zda jsou cirkadiánní procesy nutné pro delší životnost, kterou lze pozorovat u dietních omezení.

"Ovocná muška má tak krátkou životnost, což z ní dělá opravdu krásný model, který nám umožňuje promítat spoustu věcí najednou," řekl Hodge, který je v současnosti vědcem ve Fountain Therapeutics v jižním San Franciscu. Studie začala širokým průzkumem, který měl zjistit, jaké geny oscilují cirkadiánním způsobem, když byly mouchy na neomezené stravě srovnány s těmi, které krmí pouze 10 procenty bílkovin neomezené stravy.

Hodge si okamžitě všiml mnoha genů, které reagovaly na dietu a také vykazovaly vzestupy a pády v různých časových bodech, neboli „rytmické“. Poté zjistil, že rytmické geny, které byly nejvíce aktivovány při dietním omezení, se zdály pocházet z oka, konkrétně z fotoreceptorů, specializovaných neuronů v sítnici oka, které reagují na světlo.

Toto zjištění vedlo k sérii experimentů, jejichž cílem bylo pochopit, jak funkce očí zapadá do příběhu o tom, jak omezení stravy může prodloužit život. Uspořádali například experimenty, které ukázaly, že držení much v neustálé tmě prodlužuje jejich životnost. "To se nám zdálo velmi zvláštní," řekl Hodge. "Mysleli jsme si, že mouchy potřebují, aby světelné signály byly rytmické nebo cirkadiánní."

Poté se pomocí bioinformatiky zeptali: Mají geny v oku, které jsou také rytmické a reagují na dietní omezení, vliv na délku života? Odpověď byla ano, dělají.

"Vždy přemýšlíme o oku jako o něčem, co nám slouží, poskytuje vidění. Nemyslíme na to jako na něco, co musí být chráněno, aby byl chráněn celý organismus," řekl Kapahi, který je také mimořádným profesorem urologie na UCSF.

Protože oči jsou vystaveny vnějšímu světu, vysvětlil, imunitní obrana je kriticky aktivní, což může vést k zánětu, který, pokud je přítomen po dlouhou dobu, může způsobit nebo zhoršit řadu běžných chronických onemocnění. Navíc světlo samo o sobě může způsobit degeneraci fotoreceptorů, která může způsobit zánět.

"Zírání na obrazovky počítačů a telefonů a vystavení se světelnému znečištění dlouho do noci jsou podmínky velmi znepokojující pro cirkadiánní hodiny," řekl Kapahi. "Narušuje to ochranu oka a to by mohlo mít následky přesahující jen zrak, poškodit zbytek těla a mozek."

O úloze, kterou oko hraje v celkovém zdraví a délce života organismu, je třeba mnoho pochopit, včetně: jak oko reguluje životnost a vztahuje se stejný účinek na jiné organismy?

Největší otázkou vznesenou touto prací, jak by se mohla vztahovat na lidi, je jednoduše, ovlivňují fotoreceptory u savců dlouhověkost? Pravděpodobně ne tolik jako u ovocných mušek, řekl Hodge s tím, že většina energie u ovocných mušek je věnována oku. Ale protože fotoreceptory jsou jen specializované neurony, řekl: „silnějším článkem bych tvrdil, že role, kterou hraje cirkadiánní funkce v neuronech obecně, zejména s dietními omezeními, a jak mohou být využito k udržení funkce neuronů během stárnutí."

Jakmile vědci pochopí, jak tyto procesy fungují, mohou se začít zaměřovat na molekulární hodiny, aby zpomalili stárnutí, řekl Hodge a dodal, že je možné, že lidé by mohli udržet zrak aktivací hodin v našich očích. "Může to být prostřednictvím stravy, drog, změn životního stylu... Před námi je spousta opravdu zajímavých výzkumů," řekl.

 

V naší nabídce najdete různé druhy doplňků stravy  a další produkty pro snížení hmotnosti podporu zdraví, lepší spánek a i lepší pleť.

Zkuste je a uvidíte, jak vám pomohou dosáhnout vašich cílů. Vše naleznete zdena  www.fitmiracles.cz a vyberte si ten nejvhodnější produkt pro vás. 

Pre slovenských zákazníkov prevádzkujeme web www.napojena-chudnutie.eu 

Dále pro vás provozujeme: 

nebo se přidejte do naší skupiny na Facebooku kde naleznete i reálné příběhy našich zákazníků a hlavně jejich výsledky zde 

Pokud se rozhodnete produkty jen vyzkoušet nebojte se použít slevový kod na dopravu DFREE  nebo i 10% slevu zde je kod 90403996

Seznam, Google  Joy May Czech